top of page

Ojcowski Park Narodowy

To teren chroniący przyrodę Doliny Prądnika. Nazywany „Polską Szwajcarią”. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych, a jego symbolem jest nietoperz - nocek orzęsiony. Główne atrakcje parku, które widziałam to: Ruiny średniowiecznego „Kazimierzowskiego” Zamku w Ojcowie, późnorenesansowy Zamek w Pieskowej Skale, kaplica "Na Wodzie", Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera, Maczuga Herkulesa, jaskinie, Źródełko Miłości, Brama Krakowska.

Jaskinia Nietoperzowa - jej nazwa pochodzi od znalezionych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących nietoperzy. Stanowiła scenografię filmów fabularnych m.in. "Legendy o Świętym Mikołaju" oraz „Ogniem i mieczem”. Z punktu widzenia archeologicznego Jaskinia Nietoperzowa znana jest przede wszystkim jako stanowisko górnopaleolityczne datowane na 38 000 lat wstecz, będące obozowiskiem łowców niedźwiedzia jaskiniowego. W trakcie wykopalisk natrafiono także na fragmenty naczyń glinianych, narzędzia kamienne, krzemienne oraz kości pozostawione przez grupy ludzkie, odwiedzające jaskinię w następnych epokach - od neolitu do średniowiecza (od 4500 p.n.e. do XIII w. naszej ery). W jaskini odkryto również kości i zęby zwierzęce, głównie niedźwiedzia (4000 kłów), jak też hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego, borsuka, mamuta, żubra pierwotnego, nosorożca włochatego, renifera, konia oraz drobnych gryzoni, ptaków i ryb.

Zamek w Ojcowie – był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny. Polecam spacer na wzgórze, bo widok z góry wynagradza trud.

Zamek w Pieskowej Skale - Zamek ten, podobnie jak Kazimierzowski w Ojcowie, był ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Dziś należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia. Do zamku przylega park krajobrazowy. W pobliżu stoi wapienna skała - ostaniec zwana Maczugą Herkulesa.

Źródełko Miłości – źródełko to wypływa nieopodal Bramy Krakowskiej, ma rodowód krasowy. Źródlana woda jest bardzo czysta, w okresie międzywojennym wykorzystywana do produkcji wód gazowanych. Lokalne podania mówią, że woda ma cudowną moc kojarzenia par. Należy przyprowadzić do źródła osobę, której uczucia pragnie się pozyskać. Podobno po wypiciu wody ze Źródła Miłości, miłość jest odwzajemniana. W pobliżu źródełka znajdują się dwie najsłynniejsze groty - Jaskinia Ciemna oraz Grota Łokietka.

Kaplica "Na Wodzie" - p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika), jest w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Jest usytuowana ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".

Po zobaczeniu tych wszystkich cudów, przeszłam się urokliwą doliną, od czasu do czasu mocząc stopy w zimnym, górskim potoku. Pochodziłam boso po trawie, porozmawiałam z naturą. Na koniec szepnęła mi sekret – „Jak pięknie by mogło być, ziemia jest wielką jabłonią, starczy owoców, wystarczy cienia dla tych, co pod nią się schronią”. (J. Kofta) Więcej zdjęć tutaj

3.JPG

bottom of page