Żywiec leży w południowej Polsce, w województwie śląskim, w obniżeniu śródgórskim – Kotlinie Żywieckiej, nad łączącymi się w pobliżu centrum miasta rzekami Sołą i Koszarawą. Oprócz walorów typowo przyrodniczych, posiada kulturowe. Przepiękny park Żywiecki jest wielką atrakcją dla odwiedzających. W 2006r. dostał prestiżową nagrodę za najpiękniejszy park w Polsce. Ma okazy sędziwych, rodzimych i egzotycznych drzew, w tym wielu o randze pomników przyrody. W skład całego zespołu zamkowo- parkowego wchodzą:
Stary Zamek – wzniesiony przez Komorowskich w latach 1485-1500, kilkukrotnie przebudowywany, obecny neogotycki wygląd efektem przebudowy przez Habsburgów w latach 1850-1870, siedziba Muzeum Miejskiego
Nowy Zamek – neoklasycystyczny pałac Habsburgów z lat 1893-1895, rozbudowany w latach 1906-1910 nazywany pałacem. W salach pałacu zorganizowane są ekspozycje przestrzenne prezentujące tradycję, zwyczaje, organizację życia codziennego kolejnych rodów właścicieli Żywca.
Park Zamkowy – założony przez Wielopolskich w końcu XVII w., przekomponowany w stylu angielskim przez Habsburgów na przełomie XIX i XX w.
Domek Chiński – dwukondygnacyjna XVIII-wieczna altana na parkowej wyspie
W 2012 roku na terenie parku otwarto Park Miniatur. Park Miniatur zlokalizowany jest w salach na parterze pałacu Habsburgów, jak również w jego najbliższym otoczeniu - żywieckim parku. Na dwóch arach terenu wokół pałacu zgromadzono 23 miniatury budowli wybudowanych przez właścicieli Żywca (obiektów sakralnych, dworów, leśniczówek). Dokonano nasadzenia ok. 1200 roślin 140 gatunków, zieleń dostosowano do terenu, z którego pochodzi obiekt.
W park spotkacie płochliwe wiewiórki, łabędzie, kolorowe ryby. Przejedziecie się bryczką lub kucykiem. Jest też mini zoo dla dzieci. Ciekawa jest fontanna przy rosarium. Miedzy Starym Zamkiem a Pałacem wybudowano kutą, ozdobną studnię. Ciekawostką jest, że za czasów Habsburgów można było pływać po kanalikach wodnych w obrębie parku na kajakach. W tej chwili można podziwiać kanały z kamiennych, urokliwych mostków. Można przysiąść na ławeczce obok posągu Habsburżanki. Przejść się aleją lipową, a po spacerze zajść na kawkę do sukiennic żywieckich. Chcesz zobaczyć więcej zdjęć, kliknij tutaj