top of page

"Jerozolima Zagłębia"

To już mój ostatni fotoreportaż na konkurs „Obiektywnie Śląskie”. Chciałam uczcić pamięć Nieobecnych. Gdyby ludzie nie chcieli mówić o tym, to kamienie wołać będą..

Kirkut w Będzinie położony jest na północnym zboczu Góry Zamkowej przy ul. Podzamcze. Powstał on w 1831 r. w związku z wybuchem w lipcu tegoż roku epidemii cholery w Będzinie. Ten za Zawalu był za mały by pomieścić ciała. Obecnie teren cmentarza jest zaniedbany, dlatego tym bardziej należy o tym pisać, zanim resztka starych macew przemieni się w odłamki kamieni i wsunie się z ziemię.

Żydzi mieszkali na Śląsku i w Zagłębiu aż do rozkazu nazistów ”Judenfrei”. Szczególną rolę w historii tego narodu odgrywał Będzin. Jest miastem, w którym Niemcy założyli getto. Przesiedlano do niego też Żydów z pobliskich terenów Ostoberschlesien.

Będzin jest pełen śladów żydowskich ze względu na liczną społeczność zamieszkującą tutaj do wojny. Znana całemu światu jest młoda będzińska Żydówka, która w wieku 14 lat spisała pamiętnik – ważny dokument tamtych czasów. Rutka Laskier chodziła tymi samymi ulicami, którymi my dzisiaj. Od czasu Holocaustu minęło dużo lat, ale ciągle pamiętamy. Wspominamy….

Sierpień 2013 roku. Roześmiane dzieci trzymające na smyczy swoje czworonogi jadą autobusem wykąpać się w Pogorii. Przez miejsca wolne od cienia wpadają promienie słoneczne

Sierpień 1943 roku (70 lat wcześniej). Przerażone krzykami oprawców i ujadaniem psów dzieci, trzymają się kurczowo umęczonych rodziców.Jadą wykąpać się pod prysznice . Przez otwory wpada Cyklon B.

Gdybyście chcieli obdarować moją pracę „głosem”, to zdjęcia i tekst fotoreportażu pt. „Śląskie Betlejem” znajdziecie tutaj

3.JPG

bottom of page