top of page

Dziś pan Andersen cieszy się

Kopenhaga - stolica Danii. To jedno z największych miast Skandynawii położone malowniczo nad cieśniną Sund, na dwóch wyspach: Zelandia i Amager. Dania to najstarsze królestwo na świecie, bogaty kraj, który kojarzy nam się z Wikingami, Bertelem Thorvaldsenem (rzeźbiarzem Pomnika Poniatowskiego w Warszawie), Egonem z filmu „Gangu Olsena”, Jacobsenem- projektantem słynnych w świecie budynków a też przedmiotów użytkowych dla domu, Hamletem, klockami lego, festiwalem w Roskilde i Andersenem – twórcą baśni.

Właśnie wizytówką Kopenhagi jest syrenka z jego bajki. Mała Syrenka - najbardziej znany symbol stolicy, ufundowany w 1909 r. przez Carla Jacobsena. Przedstawia Małą Syrenkę z baśni pod tym samym tytułem Hansa Christiana Andersena. Posąg, wielokrotnie ulegający aktom wandalizmu zobaczyć można w miejscowym parku Churchilla na nabrzeżu Langelinie.

Ciekawostka jest, że w Kopenhadze mieści się jeden z najmniejszych hoteli świata - Central. Znajduje się w dzielnicy Vesterbro. Całkowita powierzchnia pokoju z łazienką wynosi 12m².To przytulne lokum usytuowane jest na szczycie małej kawiarni.

Inną znamienitą tradycją tego miasta są pikniki. Właściwie urządza się je wszędzie, łącznie z takim miejscem jak cmentarz.

W Kopenhadze do dyspozycji jest 3,5 tys. bezpłatnych rowerów, które stoją w 125 oznaczonych miejscach. Sposób ich użycia jest taki sam jak koszy w polskich supermarketach: wrzucamy kaucję w wysokości 20 DKK i odbieramy ją przy zwrocie roweru. Można z nich korzystać, tylko i wyłącznie w granicach miasta.

Najczęściej oglądane miejsca w Kopenhadze to:

Pałac Christiansborg - to dzisiejszy parlament duński, biura rządu oraz muzea. Leży na wysepce zamkowej, która w średniowieczu dała początek temu miastu. Do końca XVIII wieku był siedzibą królów Danii. Zespół zamkowy obejmuje również: Plac do jazdy konnej, Muzea i Kościół Zamkowy. W sąsiedztwie znajdziemy zaś: Bibliotekę Królewską, muzea, Zbrojownię i Archiwum Państwowe.

Kopenhaska giełda Borsen - budynek jest niski oraz długi, ze szczytem wieży z czterech skręconych smoczych ogonów. Obiekt zbudowany w latach 1619-1625 na zlecenie Chrystiana IV. Do 1974 r. mieściła się tu duńska giełda, a obecnie budynek jest siedzibą Duńskiej Izby Handlowej.

Nyhavn - malownicza dzielnica z XVIII-wiecznymi hanzeatyckimi kamieniczkami i przycumowanymi starymi żaglowcami, często pokazywana na pocztówkach. Rozrywek dostarczają liczne knajpki, bary, piwiarnie i restauracje, niestety dla nas Polaków dość drogie. Tańczy się tu i słucha muzyki. W okolicy jest też kilka interesujących antykwariatów oraz salony tatuażu. W domu pod numerem 67 mieszkał bajkopisarz Hans Christian Andersen w przerwach między częstymi wyjazdami na południe Europy i tu podobno napisał swoją pierwszą baśń. Z Nyhavn można wybrać się na wycieczkę statkiem po porcie i kanałach Kopenhagi.

Pałac Królewski Amalienborg - siedziba Królowej Małgorzaty II oraz rodziny królewskiej. Idealnie zachowany barokowy pałac królewski z wieloma ekspozycjami drogocennych przedmiotów z epoki. Od 1795 roku siedziba duńskich monarchów. Przed pałacem, wartę trzyma umundurowana Gwardia Królewska, której honorowa zmiana odbywa się codziennie o godzinie 12:00 (jeśli rodzina królewska jest na miejscu). Niedaleko Amalienborgu widać Operę Kopenhaską. Po środku placu usytuowano pomnik króla Fryderyka V, inicjatora budowy pałacu.

Fontanna bogini Gefion- w mitologii nordyckiej bogini rolnictwa i opiekunka dziewic. Te po śmierci miały się dostać do jej siedziby. Miała czterech synów spłodzonych przez olbrzyma. Gdy pewnego razu poprosiła króla o kawałek ziemi, obiecał dać jej tyle, ile zdąży zaorać w ciągu jednego dnia. Wtedy mądra Gefion zamieniła synów w woły i zaorała wielki szmat ziemi, który następnie został odcięty od ziemi – tak powstała wyspa Zelandia. Później Gefion poślubiła jednego z synów Odyna i dała początek królom Danii.

Katedra Marii Panny jest budowlą skromną i pozbawioną większych ozdób. Z zewnątrz na uwagę zasługuje neoklasycystyczny, sześciokolumnowy portyk z trójkątnym tympanonem przedstawiającym Chrystusa w otoczeniu swoich uczniów. Wewnątrz natomiast największe wrażenie robi 12 marmurowych rzeźb apostołów dzieła Bertela Thorvaldsena. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Bertela Thorvaldsena przedstawiająca Chrystusa. Taka sama znajduje się w kaplicy Potockich w bazylice na Wawelu.

Kopenhaska Biblioteka Królewska – ze zbiorami liczącymi ponad 21 mln. wolumenów należy do największych w Europie. W 1999 roku rozbudowano pomieszczenia biblioteczne o nowoczesny budynek zwany Czarnym Diamentem. Zbiory biblioteki zawierają m.in. rękopisy Karen Blixen (Pożegnanie z Afryką), Hansa Christiana Andersena oraz filozofa Sorena Kierkegaarda. Budynek mieści się w ogrodach królewskich pałacu Christianborg.

Spacerowałam po deptaku kopenhaskim Strøget . To główna handlowa ulica Kopenhagi prowadząca z Placu Ratuszowego do Kongens Nytorv z Teatrem Królewskim (1,8 km). Eleganckie sklepy z luksusowymi towarami: odzieżą, biżuterią, meblami, porcelaną, eleganckimi dodatkami. Warto odwiedzić gotycki kościół Helligands-kirken (Ducha Świętego), jedną z najstarszych świątyń w mieście, obecnie galerię sztuki. Po drugiej stronie deptaka jest sklep tytoniowy i jednocześnie muzeum (Tobakmuseeta) z zabawną kolekcją starych fajek, cygarnic i wszelkich akcesoriów tytoniowych. Na skraju Placu Ratuszowego dotknęłam laseczki pana Andersena. Szepnęłam życzenie, teraz czekam na spełnienie.

Zdjęcia ze stolicy Danii znajdziecie tutaj

32.JPG

bottom of page