Układ Słoneczny to zespół planet i innych ciał niebieskich krążących wokół gwiazdy należącej do Drogi Mlecznej. Taki układ to mała cząstka w gigantycznym rozmiarze Wszechświata. Porównując wszechświat do plaży, układ jest ziarenkiem piasku.
W skład Układu Słonecznego wchodzą: 1 gwiazda ( Słońce), 9 planet, 63 księżyce, 6 planetoid o średnicy 300 km i dużo mniejszych planetoid, komet i meteoroidów.
To Słońce znajdujące się w centrum za pomocą grawitacji nie pozwala planetom odlecieć gdzieś dalej. Mamy 9 planet w naszym Układzie Słonecznym. Nazwa „planeta” pochodzi od starogreckiego słowa oznaczającego wędrowca.
Planety dzielimy na regularne, w których wyróżniamy kamienne wewnętrzne czyli: Merkurego, Wenus, Ziemię i Marsa, Plutona. Do olbrzymów zaliczymy planety gazowe: Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.
Największą jest Jowisz, zmieściłoby się 1400 obszarów Ziemi. Wszystkie planety są drobniusieńkie w porównaniu ze Słońcem. Tak więc gdyby Słońce było piłką do nożnej, Ziemia byłaby łebkiem szpilki, a Jowisz pięciozłotówką.
Ziemia jest planetą o największej gęstości, jej średnia gęstość jest 5, 5 razy większa od gęstości wody. Największą liczbą księżyców, bo aż 18 został obdarowany Saturn. Najdłuższy dzień ma Wenus – 243 dni ziemskie, natomiast najkrótszy Jowisz - tylko 10 godzin ziemskich. Mars ma najwyższy wulkan Olympus Mons o wysokości 29 km. Najgorętsza jest Wenus ze średnią temperatur 500 stopni C. Najzimniejsza to Pluton około -228 stopni C do – 238 stopni C. Najbliższa gwiazda to Proxima Centauri odległa o około 4, 3 lat świetlnych od Ziemi.
Napisane z pomocą książki z mojej domowej biblioteczki „Time- Life Student Library the Universe”, 1998 Time Life Inc.
Pod tekstem wieczorne zdjęcie kawałka wszechświata ze spaceru w Będzinie.