top of page

Było sobie portugalskie morze

Dla starożytnych była „ao fim do mundo” czyli krajem na atlantyckim końcu świata. W 1500 lat później stała się mocarstwem. Inne ważne daty w dziejach Portugalii to 1974 r. z „Rewolucją Goździków”, która poprowadziła kraj do demokracji, a nazwana tak, bo ludzie wkładali kwiaty do luf karabinów. Rok 1986 to przystąpienie do Wspólnoty Europejskiej, dwa lata później wielki pożar w historycznej stronie Lizbony.3,5 razy mniejsza od Polski położona na peryferiach Europy zawsze miała ścisły związek z morzem i to ono w pewnym stopniu wytworzyło tożsamość narodową Portugalczyków. Wpływy morza dostrzec można we wszelkich dziedzinach kultury m.in. w kuchni króluje suszony solony dorsz a też sardynka z rusztu.

Jej położenie na skrzyżowaniu Afryki, Europy i Ameryki sprzyjało żegludze morskiej. Odegrało to wpływ na istotną rolę w historii Portugalii, która szczyci się uczestnictwem w wielkich odkryciach geograficznych. Czasem mam wrażenie, że w tych ognistych klifach, których zdjęcia znajdziecie pod tekstem, osamotnionych tworach piaskowych i grotach zatopione są twarze portugalskich odkrywców.

Wspomnę o Henryku Żeglarzu (1394 – 1460), który jest bohaterem narodowym. Był mistrzem Zakonu Chrystusowego. Dzięki Henrykowi wówczas Portugalia stała się największą potęgą morską na świecie. Założył szkołę żeglarską, w której zbudowano pierwsze modele przyrządów nawigacyjnych i karawelę – nowy typ statku. Do Portugalii należą wyspy Azory i Madera – to dla amatorów ciepłych plaż. Zostały odnalezione również za życia Henryka Żeglarza. Innym znanym odkrywcą jest Vasco da Gama, który odkrył drogę do Indii, co za panowania króla Manuela I zwanego Szczęśliwym przyniosło krajowi ogromne bogactwa takie jak: orientalne korzenie, złoto, jedwab, dywany i kość słoniową. Ferdynand Magellan – Portugalczyk- jest uznawany za pierwszego człowieka, który opłynął kulę ziemską. Inni, których wyróżniła historia to: Diego Cao, Bartłomiej Diaz, Pedro Alvarez Cabral.Za najwybitniejsze dzieło literackie uchodzi epos Luisa Vaz de Camoes, który chwali podróż Vasco da Gamy oraz sławi czyny innych portugalskich wilków morskich.

Portugalia znana jest też z dębu korkowego. Z niego uzyskuje się produkt zwany popularnie korkiem. Korek plasuje kraj na pierwszym miejscu w produkcji i eksporcie tego towaru.

Znajdziecie w Portugalii gaje pomarańczowe, migdałowe i oliwne, w których pewnie biegał za młodu Cristiano Ronaldo, ażurowe kominy w tysiącu różnych wzorów no i wreszcie najlepsze wg mnie gatunek wina likierowego na świecie - wyrafinowane porto.

Jeśli lubicie portugalski blues o miłości, tragedii, zwycięstwie, o losie, o tęsknocie to powinniście poszukać klubu z muzyką fado. Ta smutne melodie potrafią poruszyć serce turysty, tak, że nie ma mowy, by ich charakterystyczną nutkę zapomnieć.

I ostatnia rzecz związana z Portugalią. Ciekawostką dla miłośników dobrego kina jest, że pierwowzorem głównego bohatera „Casablanki” jest Polak Fryderyk Danielski, który prowadził restaurację w Lizbonie – punkt kontaktu szpiegów na usługach aliantów.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć z Portugalii, kliknij tutaj

DSCN8829.JPG

.

bottom of page