Tym razem inaczej niż dotąd. Opisałam Wam na moim blogu dużo miejsc, do których trafiłam. Pokazywałam zdjęcia, opowiadałam historie osób, wydarzeń danych miejsc.
Ten wpis będzie się różnił. Podam Wam plan wycieczki, a Wy możecie zorganizować ją sami. Ta proponowana wycieczka była w czasie moich studiów ćwiczeniem na zajęciach. Mam nadzieję, że przyda się nie tylko „małym wędrowniczkom” ale i też przewodnikom z prawdziwego zdarzenia a może i studentom turystyki. Program można sobie odpowiednio zmodyfikować, a wycieczka może być zrobiona z dowolnego miejsca w Polsce.
Bo to, że kocham zwiedzać świat, to nie znaczy, że omijam nasze małe ojczyzny.
WYCIECZKA Z HISTORIĄ PIEKAR ŚLĄSKICH
Rdzeń produktu: Zwiedzanie Piekar i okolic.
Wybór atrakcji do zwiedzania:
1. Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, w skład którego wchodzą Bazylika NMP i św. Bartłomieja - kościół neoromański z 1849 roku. W skład zespołu kościelnego wchodzą: kościół, Rajski Plac, cztery kaplice, a na środku mur otaczający kościół z rzeźbami 11 apostołów. Do Sanktuarium wchodzi Kalwaria Piekarska z 1896 roku, czyli: kościół neogotycki p. w. Zmartwychwstania Pańskiego , park na wzgórzu Cerekwica oraz wiele obiektów sakralnych – m.in. kaplic różańcowych i kaplic Drogi Krzyżowej.
2. Folklor ziemi śląskiej na przykładzie występu grupy folklorystycznej np. „Piekarskie Klachule”.
3. Koncert Chóru Piekarskiego w Bazylice NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.
4. Nakło Śląskie – Zamek Donnersmarcków stylizowany na angielski gotyk z bramą zabytkową przy wejściu otoczony zabytkowym murem , neoromańskie mauzoleum rodziny Donnersmarcków wraz z kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
5. Świerklaniec – zabytkowy park pałacowy, a w nim neogotycki kościół pw. Świętego Pasterza z Mauzoleum Donnersmarcków, neobarokowy budynek „Pałacu Kawalera” – dziś hotel z restauracją, żeliwne rzeźby i fontanna Fremieta wraz z stawem wodnym z kamiennymi schodami pałacowymi, amfiteatr( fragment zabytkowej muszli koncertowej), widok na jezioro zaporowe Kozłowa Góra, mini zoo i ogród botaniczny, ruiny starego zamku, folwark.
6. Piekary Śląskie - Zabudowania folwarku Donnersmarcków zbudowanego z kamienia wapiennego i dolomitów: spichlerz (1798), stodoły, stajnie, kuźnia, budynki mieszkalne służby, które obecnie są zaadoptowane na pomieszczenia handlowe i usługowe.
7. Gmach Wojewódzki ego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.
8. Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, podziwianie panoramy Piekar Śląskich na szczycie oraz krótka historia usypania kopca wpisana na tablicę pamiątkową przy kopcu.
9. Zwiedzanie atrakcji Izby Regionalnej stanowiącej piekarskie muzeum w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich (strojów śląskich męskich i damskich, mundurów górniczych, powstańczych, wojskowych, strażackich, milicyjnych, sprzętów stanowiących wyposażenie domu śląskiego (np. naczynia kuchenne i domowe, narzędzia stolarskie, szewskie, przybory szkolne, maszyny do pisania, makatki i serwety oraz wiele innych),obrazów i zdjęć , map i planów miast , książek (blisko 900 pozycji, w tym najstarsze z XIXw.) – w większości dotyczące Śląska i jego historii, prasy przedwojennej i powojennej regionalnej i innych).
10. Architektura starych śląskich kamienic w Piekarach Śląskich.
Produkt rzeczywisty: wszystkie noclegi w hotelu XYZ, wyżywienie w hotelu oraz w restauracjach na obszarach zwiedzanych (Restauracja Hubertus w Hotelu Komfort Inn Piekary Śląskie oraz restauracja w hotelu „Pałac Kawalera” w Świerklańcu).Środek transportu: Autokar, a także wypożyczone rowery w miejscu destynacji .
Produkt poszerzony: Uczestnicy są obdarowani w czasie wycieczki następującymi gadżetami: w Izbie Regionalnej zostają im wręczone pocztówki z Piekarami ( istnieje możliwość wysłania ich w czasie jazdy rowerem do kopca). Drugim upominkiem jest breloczek do kluczy w kształcie wianka śląskiego dawany uczestnikom wieczorka folklorystycznego.
Produkt potencjalny: możliwość zakupu biletu do ośrodka rekreacyjnego i skorzystania z basenu, siłowni, fitness, sauny, jacuzzi oraz przejażdżki na koniach w stadninie przy „ Zajeździe Myśliwskim” w Piekarach Śląskich czy też w Świerklańcu.
Tytuł wycieczki:
„Jedno oko na Piekary, drugie na śląskie”
Inne możliwe tytuły: Piekarskie ABC, Pocztówka z Piekar Śląskich, z Piekarami na ty, 4 strony Piekar, w Piekarskim Grodzie, Z ziemi jakiejś tam do śląskiej.
1 dzień
Godz.13.00 Zbiórka uczestników na placu przed wejściem do Dworca PKP w jakimś tam mieście
Godz.13.15 Wyjazd do Piekar Śląskich.
Godz. 15.30 Przyjazd do hotelu Hotel XYZ, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży.
Godz.17.00 W Sali Balowej restauracji hotelowej występ folklorystyczny „Piekarskich Klachul” (muzyka, taniec, kawały śląskie) połączony z opowieściami członków zespołu o tradycjach Śląska . Możliwość zrobienia sobie zdjęcia w stroju regionalnym.
Godz.18.30 – 20.30 Kolacja - śląskie grillowanie krupnioka i chleb z „tustym” przy fontannie w ogródku hotelowym oraz gotowanie żurku śląskiego w kociołku nad ogniem. Po kolacji czas wolny według uznania.
2 dzień
Godz. 9.00 – 10.00 Śniadanie w restauracji hotelowej w formie bufetu szwedzkiego. Możliwość wcześniejszego zjedzenia śniadania razem z innymi gośćmi hotelowymi ( od 7.00 – 10.00).
Godz. 10.30 Piesze wyjście do Bazyliki NMP i św. Bartłomieja, stanowiącej część Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich , zwiedzanie wnętrza neoromańskiego kościoła i obiektów sakralnych na zewnątrz kościoła (Rajskiego Placu, cztery kaplic i muru otaczającego kościół z rzeźbami 11 apostołów). Możliwość zakupu pamiątek, książek o Piekarach czy dewocjonaliów w kiosku przykościelnym.
Godz. 11.30 Przejście na wzgórze Cerekwica . Zwiedzanie Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego i kaplic Drogi Krzyżowej i kaplic różańcowych na Kalwarii Piekarskiej, oglądanie Pomnika Jana Pawła II.
Godz. 13.00 Czas wolny na np. modlitwę, uczestnictwo w Mszy Św. , spacer parkiem czy odpoczynek na łonie przyrody w otoczeniu zieleni .
Godz. 13.30 Powrót do hotelu.
Godz.13.40 – 15.10 Obiad w restauracji hotelowej.
Godz.15.10 – 16.30 Czas wolny na zakupy na mieście czy wyjście do ośrodka rekreacyjnego za dodatkową opłatą.
Godz. 17.00 Koncert Chóru kościelnego pt. „Witaj w bramach Piekarskiego Grodu”.
Godz. 17.45 Możliwość skorzystania z przejażdżki przez las konno w usytuowanej niedaleko szkółce jazdy konnej.
Godz. 19.00 Kolacja w hotelu.
Dzień 3
Godz. 9.00 – 10.00 Śniadanie w restauracji hotelowej.
Godz. 10.30 Przejazd autokarem do Nakła Śląskiego.
Godz. 11.10 Zwiedzanie Zamku Donnersmarcków stylizowanego na angielski gotyk z zabytkową bramą wejściową otoczonego zabytkowym murem.
Godz. 12.10 Przejście do Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i oglądanie neoromańskiego mauzoleum rodziny Donnersmarcków.
Godz. 12.40 Przejazd do Świerklańca.
Godz. 13.00 Podziwianie architektury zabytkowego neobarokowego Pałacu Kawalera i wnętrz zaadoptowanych na hotel i restaurację.
Godz. 13.30 Obiad w restauracji „Pałacu Kawalera”.
Godz. 15.00 Spacer przez park pałacowy, oferujący następujące atrakcje: neogotycki kościół pw. Świętego Pasterza z Mauzoleum Donnersmarcków, żeliwne rzeźby i fontanna Fremieta wraz z stawem wodnym z kamiennymi schodami pałacowymi, amfiteatr( fragment zabytkowej muszli koncertowej), widok na jezioro zaporowe Kozłowa Góra, mini zoo i ogród botaniczny, ruiny starego zamku, folwark.
Godz. 16.00 Przejazd do Piekar Śląskich.
Godz. 16.20 – 18.00 Czas na odpoczynek i dodatkowe, fakultatywne atrakcje.
Godz. 18.00 Przejście ulicą Bytomską i oglądanie zabudowań starych, śląskich kamienic podążając w stronę restauracji Hubertus.
Godz.18.20 Oglądanie z zewnątrz zabudowań folwarku Donnersmarcków zbudowanych z kamienia wapiennego i dolomitów: spichlerza (1798), stodoły, stajni, kuźni, budynków mieszkalnych służby, które obecnie są wynajmowane na pomieszczenia handlowe i usługowe.
Godz. 19.00 Kolacja w restauracji Hubertus.
Godz. 19.50 Powrót do hotelu i czas wolny.
Dzień 4
Godz. 7.00 – 8.00 Śniadanie w hotelu.
Godz. 8.50 Przejście do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich w celu zobaczenia eksponatów Izby Regionalnej - strojów śląskich męskich i damskich, mundurów górniczych, powstańczych, wojskowych, strażackich, milicyjnych, sprzętów stanowiących wyposażenie domu śląskiego (np. naczynia kuchenne i domowe, narzędzia stolarskie, szewskie, przybory szkolne, maszyny do pisania, makatki i serwety oraz wiele innych),obrazów i zdjęć , map i planów miast , książek (blisko 900 pozycji, w tym najstarsze z XIXw.) – w większości dotyczące Śląska i jego historii, prasy przedwojennej i powojennej regionalnej i innych.
Godz. 9.50 Przejazd na wypożyczonych rowerach w pobliże gmachu Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w celu przyjrzenia się słynnemu na świecie miejscu przeprowadzania skomplikowanych operacji.
Godz. 10.20 Przejazd na rowerach na Kopiec Wyzwolenia, zapoznanie się z tablicą pamiątkową przy kopcu i podziwianie krajobrazu miasta ze szczytu góry.
Godz. 11.30 Powrót do hotelu.
Godz.12.00 Wymeldowanie z hotelu i wyjazd do swojej miejscowości.
Miłej podróży. Cały plan wycieczki i opracowanie atrakcji – Lidia Stefek
Dodatkowo w galerii zamieściłam fotografie Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim. Żeby je otworzyć, kliknij tutaj