Czeladź jest najstarszym miastem Zagłębia Dąbrowskiego. Przez wieki znajdowało się w rejonie księstwa siewierskiego, by pod koniec XIX w. stać się miastem górniczym. Drążenie kopalni rozpoczął hrabia Hugo von Hohenlohe-Oehringen. Sprzedał ją jednemu z potentatów przemysłowych - Towarzystwu Górniczo- Przemysłowemu Saturn. Ci zaś uruchomili oprócz kopalni, cementownię w Wojkowicach i elektrownię w Czeladzi.
Zespół kopalni „Saturn” obejmuje: zespół zabudowań kopalni oraz elektrowni „Saturn” – Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Obiekt znajduje się od 2010 r. na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Projekt budynku galerii zawdzięczamy polskiemu architektowi Józefowi Dziekońskiemu. Budowlę w kształcie prostokąta kończy stylizowana na gotycką wieża. W czasie przebudowy nie straciła postindustrialnego wyglądu.
W zabytkowym budynku z 1908 r. znajdują się m.in. blok energetyczny (sprężarka i generator „Wanda”) firmy Oerlikon z 1903 r., prądotwórczy zespół rezerwowy firmy Brown Boveri&Co oraz zespół zasilania pomp odwadniających z silnikiem Siemens und Halske. Także kompresor, gigantyczne przetwornice, pulpit sterowniczy z zegarami.
Powstały tutaj 3 sale: wystawiennicza czyli z maszynami, konferencyjno- multimedialna oraz warsztatowa z zapleczem artystycznym. Otoczenie budynku to tematyczny pasaż ze stałą wystawą o przemyśle i historii Zagłębia Dąbrowskiego.
Na podstawie „Metropolia Silesia i okolice”: Śląska Organizacja Turystyczna i „Kanon turystyczno – krajoznawczy powiatu będzińskiego”: Powiat Będziński.
Więcej zdjęć znajdziesz tutaj.