Stworzyłam fan page mojego bloga na stronie facebookowej. Oto adres https://www.facebook.com/lidiastefek. Postanowiłam uruchomić tam bloki tematyczne w każdym miesiącu. Oczywiście blog będzie harmonizował z tym pomysłem.W styczniu "omawiamy” sobie domy, budowle, najczęściej mało znane a z ciekawą architekturą czy kolorystyką. Luty należeć będzie do Maroka. Już od dziś przygotowuję dla Państwa wiedzę o tym kraju. Zaczniemy od podstaw. Wiadomości zaczerpnęłam z mojej pracy dyplomowej. Są podparte własnymi spostrzeżeniami podróżniczymi.
Maroko- ma powierzchnię 446 550 km2, jest monarchią konstytucyjną, demokratyczną ze stolicą w Rabacie. Król jest najważniejszą głową w państwie i duchowym przywódcą państwa. Północ kraju to góry Ar- Rif z klimatem śródziemnomorskim sprzyjającym urodzajnym glebom. Na południu są góry Atlas, na wschodzie pustynie i stepy. Głównymi ośrodkami turystycznymi są : Agadir, Fez, Marrakesz, Meknes, Rabat. To usługi są najważniejszym działem gospodarki, szczególnie zaś turystyka.
Od VII wieku do końca XIX wieku było pod panowaniem różnych dynastii islamskich, potem pod protektoratem francuskim, w 1956 r. uzyskało niepodległość . Nazwa kraju w języku arabskim to: al- Mamlakah al- Maghrebija - Królestwo Maroka. Maghreb dosłownie tłumaczy się jako „miejsce zachodzącego Słońca”. Jest położone strategicznie , gdyż leży najbliżej Europy z państw afrykańskich, tylko 13 km dzieli go od Hiszpanii . Na tym odcinku pomiędzy Tangerem a Gibraltarem kursuje prom, ale są pomysły, by zastąpić go mostem. Infrastruktura drogowa, kolejowa, morska i lotnicza jest dość dobrze rozwinięta .
Maroko jawi się jako miejsce zapierające dech ze względu na różnorodność krajobrazów. Spotkamy tu góry od wysokich ponad 4000 m.n.p.m do niskich pagórków, pustynie, doliny, wąwozy, gaje cytrusowe, sady daktylowe, stepy. To też widoki tradycyjnych miasteczek i wsi w oazach rzek Dades, Draa, Todra, Suss. Zobaczymy tu kasby- twierdze feudalnych władców oraz ksary- miasteczka otoczone murami o unikalnej architekturze .
Maroko jest uznawane przez Europejczyków za bramę do Afryki. Wielu turystów przyjeżdża do państwa, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, gdzie bajeczne krajobrazy potrafią zaspokoić najbardziej oczekujących przeżyć turystów. Zakątki Maroka od zawsze przyciągały tez pisarzy, malarzy, muzyków, innych artystów. Atmosferę Tangeru namalował Eugene Delacroix, o urokach marokańskiej kuchni pisał Paul Bowles. Wciąż te miejsca są odkrywane na nowo . Na drugim miejscu jako źródło dochodów dla Maroka plasuje się sektor turystyczny. Maroko ma ugruntowane tradycje państwowe, ma stabilność polityczną i konsekwentnie realizuje plany rozwoju. Te elementy pozwalają wnioskować, iż znaczenie Maroka w turystyce będzie rosło . W 2010 r. Maroko przyjęło 9,8 mln turystów, z czego najwięcej było Francuzów. Polaków przybyło około 35 tys. , najczęściej do Agadiru.
Na fotografii pocztówki, które przywiozłam dla czytelników fan page’a z Maroko.