top of page

Państwa arabskie

Jedną z grup krajów, które należą do często odwiedzanych przez turystów są kraje arabskie. Obejmują państwa położone obecnie w południowo- zachodniej Azji i Afryce Północnej i stanowią większość ludności: Algierii, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Egiptu, Iraku, Jemenu, Jordanii, Kataru, Kuwejtu, Libanu, Libii, Maroka, Mauretanii, Omanu, Sahary Zachodniej, Sudanu, Syrii, Tunezji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Większe skupiska ludności arabskiej mieszkają też w Izraelu, Czadzie, mniej znaczne w Iranie, Nigerii, Etiopii, Somalii i Tanzanii. Ludy te uznają język arabski za swój rodzimy. Słowo arab dosłownie oznacza pustynię lub koczownika - beduina . „Arabów dzieli się na:

• ludność miast, o starych tradycjach kupieckich, urzędniczych i rzemieślniczych;

• ludność rolniczą;

• koczowników (Beduinów) o dobrze zachowanych plemiennych tradycjach pasterskich.”

Arabowie praktykują tradycję rodziny patriarchalnej, a domem w głównej mierze zajmują się kobiety. Występuje poligynia, ale w większości bogatych rodzin. Absolutna większość Arabów uznaje islam ortodoksyjny - sunnicki i to on solidaryzuje te kraje ze sobą .

Ta część świata do VII wieku była na marginesie historii, nie miała wielkich kontaktów ze światem. Dopiero pojawienie się islamu- najmłodszej religii monoteistycznej zaczęło zmieniać bieg wydarzeń. Wtedy właśnie Arabowie zaczęli uczestniczyć aktywnie w kreowaniu historii świata. Prześladowania na wyznawcach Mahometa spowodowały migracje tych ludów i zapoczątkowały rozkwit potęgi muzułmańskiej religii, która szybko się rozprzestrzeniała i jednoczyła ludzi . Na początku VII wieku pojawił się w świecie nowy nurt religijny. W Mekce Mahomet nawoływał do moralności, podporządkowaniu się Bogu. Jego naśladowcy nazywali go Prorokiem, gdyż miał dostać posłannictwo od samego Stwórcy by spisać Koran- zbiór przykazań dla ludzi. Dla tej religii, armie podbijały nowe kraje i założyły imperium - kalifat. Potem kalifat zaczął się rozpadać, jednakże pozostała jedność kulturowa i społeczna, którą można oglądać w specyficznym stylu muzułmańskim w literaturze, sztuce i innych dziedzinach .

W X wieku państwo arabskie, które zjednoczył przedtem Mahomet, obejmujące tereny od Hiszpanii na zachodzie po Indus na wschodzie, rozpadło się na trzy główne kalifaty:

• Kalifat Bagdadzki: tereny Mezopotamii, część Persji, z Bagdadem i Damaszkiem; panowała tu dynastia Abbasydów;

• Kalifat Kairski: północna Afryka, Syria; pod rządami dynastii Fatymidów;

• Kalifat Kordobański: Tereny Hiszpanii; dynastia Omajjadów (Umajjadów).

W następnych wiekach kalifaty się rozdrobniły i wytworzyły się odrębne państwa arabskie .

Arabowie podczas podbojów nie niszczyli kultur, wypracowanych przez podległe im narody. To sprzyjało nie tylko większym podbojom, ale ówczesnemu i obecnemu kształtowi osiągnięć Arabów na różnych polach. Byli tolerancyjni wobec podbitych narodów, wyznawcom innych religii pozwalano na swoje praktyki po opłaceniu podatku. Tak więc grono ludzi przechodziło na islam widząc w tym korzyści materialne, inni zaś ponieważ islam był dla nich fascynujący . Dzięki takiej polityce czerpali z osiągnięć wcześniejszych narodów i stali się pomostem, łączącym kulturę zachodu Europy z kulturą Bliskiego Wschodu. „Zawdzięczamy im:

• osiągnięcia w dziedzinie nauk matematycznych: cyfry, algebra, trygonometria;

• rozwój astronomii;

• produkcję broni (stal damasceńska);

• rozwój nauk medycznych;

• przekłady filozoficzne dzieł Platona, Arystotelesa;

• rozwój gramatyki, poezji;

• nowe techniki wyrobu tkanin” .

Wiadomości zebrane z mojej pracy dyplomowej.

Fotografia zrobiona w górach Atlasu w Maroko.

IMG_0125.JPG

bottom of page