Słowo islam – od arabskiego rdzenia: salama, to pogodzenie się z wolą Bożą, poddanie się Bogu, przystanie do Boga. Pod względem liczebności wyznawców druga religia monoteistyczna na świecie. Podstawą wiary jest uznanie jednego Boga. Reguły wiary zostały przekazane przez Boga prorokom, z których ostatni to Muhammad Ibn Abd Allah. Wyznawcy Mahometa wierzą, że był on wysłannikiem, któremu Bóg objawił prawdy wiary. Objawienie to zostało spisane w Koranie –świętej księdze . Kto nie wierzy w Koran, nie może być nazywany muzułmaninem. Cechą odróżniającą islam od innych religii jest podporządkowanie sobie przez religię wszystkich sfer życia . Wraz z rozkwitem nauk Mahometa, w świetle dziennym zaczęły się jawić różnice co do wyznania chrześcijańskiego i żydowskiego. Negował on bożków i urządzanie świąt dla nich, wyznaczył nowe doktryny wiary oparte na uczynkach i na zespołowej modlitwie. Stał się prorokiem na równi z prorokami innych wyznań .
Działanie człowieka oparte jest na Koranie, gdyż wyznawcy wierzą, że jest księgą natchnioną przez Boga i daną Mahometowi poprzez objawienie się mu samego Archanioła Gabriela. Ostateczna wersja obowiązującego Koranu jest z X wieku naszej ery i muzułmanie uważają, że jest prawzór księgi, która znajduje się w niebie. Innymi pismami, które są ważne w tej religii są sunny. Oznaczają one praktyki, zwyczaje, a opisują czyny, wypowiedzi Proroka , czy tez nawet czas jego milczenia. Zostały przekazane przez jego „Towarzyszy” i spisane później przez znawców tradycji. Większość wyznawców islamu-sunnici uznaje sunnę za drugi po Koranie drogowskaz do prawidłowego życia. Obok Koranu i sunny są jeszcze dwie zasady ortodoksyjnej wykładni prawa muzułmańskiego: zgodna opinia prawników i orzekanie droga analogii. Islam sunnicki wyznaje pięć zasad – filarów życia każdego muzułmanina .
Pierwsza zasada to wyznanie wiary (arab. szahada, świadectwo). To następujące słowa: Nie ma Boga oprócz Boga, a Muhammad jest wysłannikiem Boga. Jeśli publicznie wypowie się trzy razy tą formułkę, to jest to jednoznaczne zdeklarowanie się do przynależności wyznawców islamu.
Kolejnym obowiązkiem jest modlitwa (arab. salat). Słowa modlitw jak i rodzaje są głównie z tekstu Koranu. Modlitwę porównywaną do chrześcijańskiej „ Ojcze nasz”, powtarzają około 20 razy dziennie: „ W imię Boga miłosiernego, Litościwego! Chwała Bogu, Panu Światów, Miłosiernemu, Litościwemu, Królowi Dnia Sadu. Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc. Prowadź nas drogą prostą, drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami; nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą”. W islamie na pierwszym plan wysuwa się modlitwa zbiorowa, potem dopiero indywidualna. Muzułmanie powinni modlić się pięć razy dziennie: przed wschodem słońca, po przejściu słońca w zenit, po połowie południa, zaraz po zachodzie i w nocy. Modlitwy publiczne są wysławianiem imienia Boga, osobiste są dziękczynne, błagalne i przebłagalne. Szczególnie doniosłe jest nabożeństwo piątkowe z kazaniem imama .
Trzecia zasada to jałmużna (arab. zaka). Jest to sformalizowana praktyka dobroczynności, obowiązek oddawania od 2,5% do 10% ze swojego majątku dla ubogich. Oprócz tego można świadczyć dodatkową pomoc finansową dla potrzebujących.
Kolejnym filarem jest post, który występuje też w innych wielkich religiach. Miesiącem ustanowionym dla postu jest dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego- ramadan. Obchodzi się go dlatego w tym miesiącu, bo właśnie w ramadan nastąpiło objawienie Koranu i zwycięstwo pod Badr. W czasie ramadanu muzułmanie nie piją, jedzą, nie palą i nie odbywają stosunków seksualnych. Przestrzeganie postu jest rygorystycznie sprawdzane przez publiczne służby.
Ostatnim filarem jest pielgrzymka (hadżdż) do Mekki. Jest ustanowione, że każdy , który ma władzę umysłową i sprawną, powinien raz w życiu być w Mekce. Podczas pielgrzymki nosi się uroczysty strój, nie należy ścinać włosów i myć się. Wyznawcy siedmiokrotnie w procesji obchodzą Al- Kaabę, a potem idą za miasto i recytują formułkę przyszedłem do Ciebie. Od południa do zachodu słońca przebywają przed Boskim obliczem modląc się wspólnie i spożywając posiłki .
Islam powstał jako rozwinięcie dwóch innych wielkich religii monoteistycznych- judaizmu i chrześcijaństwa. Czci tego samego Boga, dogmaty wiary jak i rytuały są te same, tylko sposób odprawiania inny. Jednakże tutaj akcentuje się jedyność Boga, nie ma Trójcy Świętej. Islam neguje malowanie obrazów człowieka, zwierząt i Boga, zakazane jest cudzołóstwo, lichwa, picie alkoholu, hazard. Są dwie grupy w islamie: sunnici i szyici. Sunnici to około 90% muzułmanów, uznają, że dziedzictwo po Proroku zostało przerzucone na kalifów. Islam dyktował administrację, system prawa, nadzorował naukę i sztukę. Nie potrzebowano kościoła, bo islam kontrolował wszystko. Szyici nie uznają władzy kalifów. Dla nich Bóg dał Mahometa i imamów – potomków z jego żony Fatimy i brata stryjecznego- Alego. Imamów szyickich było 12, ostatni zginał w 873 roku i ma wrócić w przyszłości. Przywódcami religijnymi dla nich są uczeni, znawcy szyizmu dogmatów muzułmańskich, a przede wszystkim Koranu. Z szyizmem można spotkać się w Iranie i Iraku .
Wiadomości zaczerpnięte z mojej pracy dyplomowej.
Na fotografii muzułmamin przed drzwiami meczetu Kutubijja w Marakeszu.