top of page

Pałac w Brynku


Nie wystraszyła mnie dzisiaj kwietniowa aura przeplatająca trochę zimy i trochę lata. Wybrałam się do miejscowości Brynek w woj. śląskim, w gminie Tworóg. Wiedziałam, że zastanę tam zapełnioną kartę historii związaną z klanem Donnersmarcków – śląskich magnatów przemysłowych i ziemskich. To ich losy pamiętają mury okazałej posiadłości. Chcę oprowadzić was po tym miejscu.

Zespół pałacowo – parkowy Donnersmarcków w Brynku obejmuje m.in. pałac zbudowany w 1829, a rozbudowany w 1872 r. przed dobudowanie dwóch skrzydeł. Ostatnią przebudowę datuje się na 1905 r. przez architekta Karola Grossera. Wtedy obiekt stał się eklektyczny. W 1904 r. pałac wraz z okolicznymi dobrami kupił hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck z Siemianowic.

To budynek dwupiętrowy, z tarasem z kamienną balustradą i loggią od południa.

Nad wejściem kartusz herbowy klanu Donnersmarcków oraz attyką przedstawiającą personifikację zajęć: myślistwo, przemysł , rolnictwo i rybołówstwo.

Pałac otoczony jest parkiem w stylu angielskim z rozległymi polanami widokowymi o powierzchni 36 ha.

Na uwagę zasługuje przypałacowa wieża ciśnień z zegarem i przelotową bramą z 1906 r.

Na terenie obiektu znajdziecie zabudowania gospodarcze, w tym ujeżdżalnię, cieplarnię, oranżerię, oficyny mieszkalne, gajówkę.

Obiekt posiada malowniczą altanę na wysepce stawu połączoną mostkami.

Szczególnie urokliwe są tutaj spacery, bo park jest dość rozległy i ma wiele pięknych zakamarków.

W zachodnim narożniku przylega kaplica pałacowa z ciekawymi polichromiami.

W czasie II wojny światowej w pałacu mieściła się szkoła dla członków Hitlerjugend, a później Seminarium Nauczycielskie im. Adolfa Hitlera. Również kaplica pałacowa została zamknięta i przerobiona na nazistowską bibliotekę.

Po wojnie utworzono w budynku Gimnazjum Leśne, które uległo przekształceniu w Liceum, a następnie Technikum Leśne. Dziś pałac nadal służy młodzieży - mieści się w nim internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego.

O dużej historycznej wartości niech świadczy fakt, że maju 2003 roku, pałac posłużył jako scenografia do jednego z odcinków "Sensacji XX wieku".

Jeśli kiedyś będziecie w pobliżu, skierujcie swoje kroki by zapoznać się z urywkiem historii pałacu i parku. Latem pewnie to miejsce wygląda jeszcze bardziej malowniczo.

bottom of page