top of page
Szukaj

Majówka w Pilicy

  • stefeklidia
  • 3 maj 2015
  • 3 minut(y) czytania

IMG_2030.JPG

Zanim ruszyłam w zaplanowaną trasę, takiego oto osobnika znalazłam w samochodzie. Wypuściłam Pięknisia na wolność. Plan długiego weekendu majowego był prosty do zrealizowania: najpierw Pilica, potem Smoleń. W tym poście opowiem Wam o Pilicy.

IMG_2003.JPG

Gmina Pilica położona jest w woj. śląskim, w powiecie zawierciańskim, w górnym biegu rzeki Pilicy. Południowa część gminy z Pilicą i Smoleniem jest uczęszczana przez turystów na Szlakach Orlich Gniazd i Warowni Jurajskich. Gród Stara Pilica rozwijał się pod patronatem i opieką rodu Toporczyków z Pilczy (Pilicy) herbu Topór. Otton z Pilczy był pierwszym właścicielem Pilicy i jej założycielem.

IMG_2006.JPG

Na powyższej fotografii widać XIV-wieczny Rynek w Pilicy z repliką Ratusza.

Bardzo znanym odwiedzanym przez turystów zabytkiem jest Kolegiata pw. św. Jana Chrzciciela. Tam sfotografowałam dzwonnicę. Dzwonnica jest wolnostojąca i znajduje się w odległości 8m od kościoła. Barokowa, dwukondygnacyjna murowana na planie kwadratu o wysokości 15 metrów, zakończona kopułą w formie hełmu, na którym jest umieszczona ośmioboczna wieżyczka zwieńczona krzyżem. Dach dzwonnicy pokryty blachą miedzianą. W latach 2009 -2010 dzwonnica przeszła generalny remont i konserwację. Zdjęte zostały dwa zabytkowe, pęknięte dzwony.

IMG_2012.JPG

Dzwony te widac po prawej stronie zdjęcia. Zabytkowe dzwony Kolegiaty w Pilicy zostały zdjęte z dzwonnicy dokładnie 8 września 2009 r.„Stwierdzono zgon dzwonów przez pęknięcia i brak serc bijących. Ekspertyza wykonana przez Pracownię Ludwisarską Taciszów mgr inż. Zbigniewa Felczyńskiego.” – wyczytałam ze strony internetowej parafii

DZWON MAŁY - renesansowy waga 250 kg z łacińskimi inskrypcjami, bez imienia

DZWON DUŻY - barokowy waga 850 kg nie ma swojego imienia, również z inskrypcjami

IMG_2010.JPG

Potem udałam się w stronę pałacu. Taki widok mnie przywitał za bramą, że żałowałam, że wypuściłam motyla na wolność. Może tutaj znalazłby lepszy dom?

IMG_2020.JPG

IMG_2021.JPG

Niedaleko Rynku znajduje się pałac nazywany tez zamkiem. Niestety muszę uprzedzić, że jest w bardzo złym stanie, ale koniecznie chciałam go zobaczyć, bo nie wiadomo jak będzie wyglądał za kilka lat. Dlatego pragnęłam udokumentować mój wyjazd na blogu.

IMG_2025.JPG

IMG_2027.JPG

Sama miejscowość Pilica była już znana w XIV w. i stanowiła własność rodu Toporczyków, którzy posiadali także zamek w pobliskim Smoleniu. Legendy mówią, wznieśli tu oni pierwotny zamek rycerski, którego fundamenty odkryli archeolodzy w latach 80-tych XX wieku. Jednakże nie wszyscy zgadzają się z tą tezą. Wiadomo, że początki pałacu sięgają XVI wieku i czasów, kiedy panami miejscowości byli Pileccy.

IMG_2028.JPG

IMG_2029.JPG

W 1655 roku podczas Potopu zespół zamkowy został na krótko zajęty przez wojska szwedzkie pod dowództwem Lindorna, lecz wkrótce został odzyskany przez Warszyckiego, a szkody usunięte. W 1705 roku wojska szwedzkie ponownie zajęły zamek.

IMG_2031.JPG

Na przestrzeni lat pałac zmieniał właścicieli, a przy tej okazji zmieniał się również wygląd pałacu. Urzędowała tu m.in. Maria z Wesslów Sobieska – synowa Jana III Sobieskiego, a w połowie XIX wieku – niemiecki przemysłowiec August Moes.

IMG_2041.JPG

W maju 1989 zespół pałacowy od Skarbu Państwa kupiła Barbara Piasecka Johnson, która planowała przeznaczyć go na swoją rezydencję z udostępnioną zwiedzającym galerią malarstwa, jednak po rocznym remoncie prac zaprzestano, ponieważ roszczenia do zamku zgłosili potomkowie Kazimierza Arkuszewskiego.

IMG_2040.JPG

W 1994 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że akt notarialny sprzedaży jest nieważny, ponieważ na sprzedaż nie wyraził zgody Minister Kultury. Postępowanie odwoławcze w tej sprawie nie zakończyło się aż do śmierci Paseckiej-Johnson w kwietniu 2013 roku.

IMG_2035.JPG

IMG_2043.JPG

W tej chwili nie widać, by trwały jakieś poważne prace remontowe. Szkoda, bo obiekt niszczeje. Ma wiele ładnych architektonicznych dekoracji np. bramy wejściowej pałacu strzegą sfinksy. W czasach świetności pałacu w środku znajdowało się 40 pokoi, w czterech skrzydłach otaczających dziedziniec. Do niego jednak nie ma dostępu.

IMG_2033.JPG

Pałac w swoim życiorysie ma wielu właścicieli, przechodził we władanie rożnych rodów, a później i przemysłowców. W związku z tym był przebudowywany wielokrotnie, raz miał styl renesansowy, raz styl francuski, włoski, także i park przechodził metamorfozy.

IMG_2036.JPG

IMG_2046.JPG

W czasie wojny nie ominęła go smutna historia z hitlerowcami w tle. Po II wojnie, kiedy to przeszedł na własność państwa, mieścił się tutaj dom dziecka, a następnie poprawczak.

IMG_2037.JPG

Widok zniszczonego pałacu aż prosi się o remont. Oczami mojej wyobraźni widziałam go w czasach świetności. Spędziłam mile czas siedząc przy nieczynnej fontannie i kresliłam trasę do pobliskiego Zamku w Smoleniu, ale o tym opowiem wkrótce.

IMG_2048.JPG

.

 
 
 
bottom of page