top of page

Zamek książąt Sułkowskich


Bardzo często przejeżdżam trasę Katowice – Żywiec mijając Bielsko – Białą. Tym razem postanowiłam nie iść w góry, ale niedzielę spędzić w uroczych komnatach zamkowych. Owy zamek znajduje się w centrum miasta. Jest widoczny i dobrze oznakowano drogę dojazdu. Najbliższe otoczenie zabytku może również przyciągać uwagę.

Zamek książąt Sułkowskich to najstarsza zabytkowa budowla Bielska- Białej. Legenda głosi, że stoi on w miejscu dawnej osady rozbójników, którzy napadali na tych handlarzy, którzy tam przejeżdżali. Kazimierz – książę opolski rozprawił się z nimi, a w tym miejscu stanął zameczek myśliwski, który z czasem przebudowano na okazały zamek.

Stała ekspozycja sztuki obejmuje galerię malarstwa, grafiki i rzeźby. Dodatkowo wyroby rzemiosła artystycznego, stare meble. Atrakcją sal są pochodzące z wyposażenia zamku Sułkowskich XVIII oraz XIX wieczne piece kaflowe.

Najstarsze części dzisiejszego zamku pochodzą z XIV wieku, potem go rozbudowywano. Na początku był traktowany jako śląska warownia graniczna. Pod koniec XVI wieku stawał się rezydencją szlachecką. Ostatnia przebudowa w XIX wieku pozbawiła zamek jego starych cech stylowych.Obecnie mieści się tutaj Muzeum Historyczne.

Zbiory artystyczne to prawie 6 tysięcy eksponatów. Najstarszym zabytkiem jest fragment twarzowy pokrywy mumii wykonanej w Egipcie w czasach XXVI dynastii. Są gotyckie rzeźby i obrazy sakralne,meble, portrety, pejzaże, grafiki, rzemiosło artystyczne, sceny rodzajowe, historyczne, batalistyczne m.in. J.Kossaka, J. Matejki, H. Siemiradzkiego, J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i innych znanych.

Zbiory historyczne obejmują dokumenty dotyczące regionu np. dokumentację ikonograficzną miast Bielska i Białej w postaci kart pocztowych i widokówek z XIX i XX wieku, czasopism, fotografii, map, monet, medali, pieczęci, sztandarów.

Zbiory etnograficzne to przede wszystkim biżuteria, stroje ludowe, hafty, maski obrzędowe, eksponaty rzemiosła ludowego.

Do najciekawszych eksponatów archeologicznych należą zabytki prehistoryczne dokumentujące najstarsze ślady pobytu człowieka na Podbeskidziu.

XIX wieczny Salon Biedermeierowski to salon klasyczny dla mieszczańsko-przemysłowej społecznośći Bielska i Białej.

Na ścianach obrazy artysty słowackiego – Petera Michala Bohúňa, który osiedlił się w Lipniku koło Białej. Jego prace są dokumentem epoki ze względu na drobiazgowe oddanie elementów stroju, fryzur, biżuterii.Meble są proste i funkcjonalne oraz solidnie wykonane. Charakterystyczne są oparcia przypominające wachlarz, serce lub nerkę.

Na wyposażeniu są komody, sekretery i serwantki wypełnione porcelaną, szkłem i innymi bibelotami.

Nie sposób nie zauważyć wiszącego zegara konsolowego z przedstawieniem Orfeusza grającego zwierzętom.

W Salonie Muzycznym zaś moją uwagę w przykuły kryształowe lustra, oprawione w złocone, neobarokowe ramy skomponowane z bujnych liści akantu oraz rokokowy piec znajdujący się w północno-zachodnim narożniku Salonu.

Salon Muzyczny to komnata, w której obecnie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych.

Splendoru, niezwykłości temu miejscu dodają cztery kryształowe żyrandole, które tworzą nastrój wykwintnego wnętrza.

Wnętrza Muzeum dopieszczają bibeloty, drobiazgi, drobne, cenne przedmioty, które potrafią tak wspaniale oddać atmosferę życia kiedyś.

Spróbujmy wyobrazić sobie dzieci, które zamiast plastikowych, chińskich zabawek mają takie. To komplet srebrnych XIX wiecznych krzeseł i stoliczka dla lalek.

Po mocno starej opowieści, przyszła pora na tę współczesną. Zawsze z zaciekawieniem oglądam nowe techniki i przedstawienie świata u nowych twórców. Te prace zmuszają do myślenia, zastanowienia się, szukania odpowiedzi na nurtujące człowieka egzystencjalne pytania.

Obraz pt. "Walka o krzesło" pokazał mi wiele aspektów rozumienia np. polityki.

A to "Tośka" w kapeluszu domowym. :)

Anioły są wśród nas.

Dla sporządzenia krótkiego opisu zamku korzystałam z fachowej pomocy książki wydanej przez Muzeum w Bielsku-Białej pt. „Zamek w Bielsku. Zarys historyczny”, którą zakupiłam w recepcji . Dostępnych jest wiele pozycji, na uwagę zasługują kolorowe pocztówki w stylu retro dotyczące Bielska i okolic. W tym miejscu znajduje się także kasa biletowa. Polecam przejść się po salonach w otoczeniu samego piękna. :)


bottom of page