Są takie miejsca w Wilnie, które kojarzą się nieodłącznie z tym miastem. Mowa oczywiście o Górze Giedymina i Ratuszu. Pozwólcie, że napiszę o nich krótko.
Na Górę Giedymina czyli Górę Zamkową najwygodniej wjechać specjalnym podnośnikiem z zamknietęgo dziedzińca muzeum – cena 1,5 euro w dwie strony, 1 euro w jedną stronę.
Muzea na miejscu lub w pobliżu wzniesienia : Litewskie Muzeum Narodowe na ulicy Arsenalo 1 prezentuje historię Litwy od pradziejów do współczesności; Muzeum na Górze Zamkowej to muzeum historii Wilna i najlepsza panorama Wilna; Muzeum Sztuki Użytkowej na ulicy Arsenalo 3a pokazuje znakomitą kolekcję sztuki użytkowej z pałaców litewskich książąt; Muzeum Zamku Dolnego na Placu Katedralnym 3a to muzeum na miejscu dawnego zamku litewskich książąt.
ZAMEK GIEDYMINA jest centralnym punktem miasta i jego historycznym sercem wraz z znajdującymi się u jego stóp Placem Katedralnym i Katedrą z Dzwonnicą. Na placu jest Pomnik Księcia Giedymina- założyciela miasta.
Góra Giedymina góruje nad krajobrazem. Jest opasana wstęgą Wilenki.
Na wzgórzu znajdujący się Zamek Górny pochodzi z XIV w. Zachowane zabudowania zamkowe składają się z kilku budowli gotyckich: baszty zachodniej zwanej Basztą Giedymina, Pałacu Władców (Zamki Górny i Dolny) oraz fragmentów muru obronnego.
Taras na Baszcie Giedymina posiada małe muzeum historyczne o nazwie Muzeum Zamku Górnego.Tam zobaczyć można makiety obu zamków, zbroje, miecze, stare monety. Aby uzmysłowić sobie cały obraz potęgi Wilna, zwiedzić można dodatowo Muzeum Zamku Dolnego wchodząc do podziemi.
Teraz pewnie czekacie, że pokażę widok z góry. Nie mylicie się. Z tego samego wzgórza oglądano w dawnych czasach kto podejrzany zbliża się do zamku. Oprócz tego było na co popatrzeć. Jeszcze dziś Wilno jest zielone, a wówczas dostatkiem zieleni musiało zapierać dech.
Zjeżdżamy lub schodzimy na dół. Biblioteka Litewskiej Akademii Nauk w pobliżu Góry Giedymina to żółtawy pałacyk ozdobiony portykiem z filarami, który został zbudowany jako rezydencja Tyszkiewiczów w 1855 r. Biblioteka posiada obecnie 3,5 mln egzemplarzy książek.
Będąc tutaj polecam przejść się Aleją Giedymina lub zawrócić na Plac Katedralny (w następnym poście tam pójdziemy) i udać się na Stare Miasto przy Ratuszu.
RATUSZ MIEJSKI na ulicy Didzioji g. 31 na mocy przywileju Władysława Jagiełly stanął na Rynku na przełomie XIV i XV w.W ostatecznej przebudowie zyskał cechy klasycyzmu. Moumentalny okazały , dwukondygnacyjny budynek na planie kwadratu, z sześciokolumnowym portykiem.Budowla ma piękny portyk z trójkątnym frontonem i sześcioma kolumnami doryckimi.
W ratuszu dawniej urzędował wójt, mięścił się skarbiec, gildia kupiecka, więzienie i sklepy. Obok stały: wieża obronna, pręgierz i szubienica. Tutaj odbyła się premiera „Halki” S. Moniuszki w 1845 r. Teatr zamknięto jednak po powstaniu styczniowym. Dziś budynek służy jako siedziba artystów litewskich i gości wiele imprez reprezentacyjnych. Ja trafiłam akurat na Dni Europejskie.
W środku Ratusza znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, ale też wnętrza zaadoptowane dla wydarzeń kulturalnych. W środku można oglądać piękną Salę Wielką oraz częściowo gotyckie piwnice, w których urządzono muzeum ratusza.
Ratusz i Góra Giedymina to dwa punkty Wilna, które należy zobaczyć. To taki krwiobieg historyczny miasta.Chciałam, abyście je poznali. Ostatnie nasze kroki po mieście skierujemy do Katedry w kolejnym poście. Zapraszam.