W Pałacu Mieroszewskich w Będzinie barwnie prezentuje się "Malowane Zalipie" - wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którą oglądać można do 3 września 2017 r. Szukając informacji przybliżających temat, trafiłam do źródeł na stronie tarnowskiego muzeum: http://www.muzeum.tarnow.pl/wystawy.php?id=16&typ=1
Pewnie nigdy nie usłyszelibyśmy o takim pomyśle na polką wieś, gdyby nie jej mieszkanki i potrzeba, która zrodziła "wynalazek". Jeśli dodam, iż wynalazki są piękne - to trzeba przyjrzeć się im z bliska.
Jak zapowiada na swojej stronie Muzeum Zagłębia: "Na wystawie dokumentującej malowany świat Zalipia zaprezentowana została bogata reprezentacja malowanek, wycinanek, ceramiki, plastyki obrzędowej oraz kobiecy strój ludowy z Powiśla Dąbrowskiego." Kuratorem wystawy jest Anna Góra, która podczas wernisażu odbywającego się na IX Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie wprowadziła zwiedzających w arkana wiedzy o fenomenie twórczym owej wsi.
Uznałam za bardzo stosowne i pożyteczne zachęcić w sposób inny niż zwykle do obejrzenia wystawy. W związku z tym powstała sesja fotograficzna, którą swoim patronatem twórczym objął, wymyślił, pieczołowicie zrealizował Dariusz Kostecki - artysta plastyk z Dąbrowy Górniczej. Jeśli udało nam się przekonać Państwa do obejrzenia ekspozycji, to nasza wspólna misja została spełniona.
Za możliwość urzeczywistnienia pomysłu dziękujemy pani Dyrektor Muzeum Zagłębia - Wioletcie Mikule. Wyrozumiałym Pracownikom Muzeum Zagłębia za cierpliwość. Szczególne podziękowania dla pani Ewy z outletu "Strojnisia" na Modrzejowskiej 59 w Będzinie, która dopilnowała by strój był kompletny (buty były czarnym koniem). Dariuszowi za spectrum artystycznych zdolności i wizji, które z całą dumą i przyjacielskim podziękowaniem prezentuję poniżej. Zapraszam do oglądania.